7 ماده غذایی که باید استخوانها بخورند

جاافتادن سر استخوان ران به درون حفره استابولوم با انجام تست ارتولانی نشانه ناپایداری مفصل ران است. با انجام تست ارتولانی پزشک با انجام مانوری سعی میکند مفصل ران دررفته را جااندازی کند و این جاافتادن را احساس میکند. اشک، چشم را لیز میکند و از سه لایه تشکیل شده است که به مجموع آنها فیلم اشک گفته میشود. گرفتگیها معمولا به خودی خود از بین میروند و عموما نشانهی هیچ مشکل سلامتی نیستند، اما اگر خیلی دچار آنها میشوید با پزشک مشورت کنید.

استخوان اسکاپولا به شکل یک صفحه مثلثی شکل است که از یک طرف به استخوان ترقوه متصل میشود و از طریق قسمتی از خود به نام حفره گلنویید با سر استخوان بازو مفصل شانه را تشکیل میدهد. تاندون آشیل یک طناب فیبری محکم است که عضله پشت ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می کند. رباط ها از انتهای یک استخوان به ابتدای استخوان مجاور متصل میشود و نام آنها معمولا برگرفته از نام دو استخوانی است که به هم متصل میکنند. روی برجستگی استخوانی سمت داخل که به آن کندیل داخلی هم میگویند یک برجستگی کوچکتر وجود دارد که به آن اپی کندیل یا زائده فوق لقمه ای میگویند.

ابتوراتور نام عصبی است که از داخل لگن عبور کرده و به عضلات ادکتور یا نزدیک کننده ران میرود. توبروزیته یا برجستگی ایسکیوم محل چسبیده شدن عضلات همسترینگ بوده و در ورزشکاران در حین انقباض ناگهانی این عضلات ممکن است این برجستگی استخوانی کنده شود. در این فیلم میتوان دید كه شكستگی استخوان ایلیوم به توسط یك پلاك بازسازی 3.5 بر روی كرت ایلیاك و یك پیچ لگ 7.3 میلیمتر كه از AIIS به طرف توبروزیته ایلیوم رفته فیكس شده است. گرافی های بیمار در دسترس نیست ولی از لگن بیمار سی تی اسكن هایی تهیه شده كه بازسازی های سه بعدی و همچنین كات های آن را میتوان در زیر دید.

از آنجایی که آناتومی استخوان پاشنه پا پیچیده می باشد، به طور معمول پس از تشیخص یک شکستگی در بررسی با اشعه ایکس، سی تی اسکن نیز درخواست داده می شود. كات های سی تی اسكن زیر میتواند اطلاعات دقیقتری راجع به نوع آسیب های وارده به لگن در اختیار بگذارد. ممکن است بعضی از شکستگی ها، نیاز به گچ گرفتن تا زیر زانو داشته باشند. علامت دیگر این آسیب ها کبودی یا تورم ناحیه لگن است که میتواند بر اثر شکستگی و یا خونریزی شدید بعد از آسیب ایجاد شود.این آسیب ها میتوانند همراه با خونریزی شدید باشند.نوک تیز قطعات شکسته شده میتواند در رگ های بزرگ لگن فرو رفته، آنها را پاره کنند و یا ممکن است بر اثر جابجا شدن زیاد استخوان ها، رگ های خونی بشدت کشیده شده و پاره شوند.

اساس تست ارتولانی سعی پزشک در جابجا کردن مفصل ران است. همی پلویس چپ به سمت سفالاد و قدام جابجا شده است. جهت پیچ مهره اول ساكروم به علت دیسمرفیسمی كه در آن وجود داشته است از پایین به بالا و از خلف به قدام است ولی پیچ مهره دوم در جهت افقی است. اولنا که نام دیگر آن زند زیرین است یکی از دو استخوان تشکیل دهنده ساعد میباشد.

شاخهها به صورت عمودی واقع شده است و محل اتصال تنه و شاخهها زاویه فک میباشد. قوس شرمگاهی که بلافاصله بعد از سمفیز شرمگاهی قراردارد، در زنان تمایل به ایجاد زاویه نزدیک به 90 درجه دارد، اما در مردان زاویه ای نزدیک به 60 درجه تشکیل می دهد. این ملاج در میان دو زاویه استخوانهای آهیانه و دو بخش استخوان پیشانی قرار گرفته است . 2- استخوان فک بالائی این استخوانها در ردیف بزرگترین استخوانهای صورت قرار دارند . بین صفحه رشد و سطح مفصل قسمتی از استخوان قرار دارد که به آن اپی فیز میگویند. در جمود مفصلی غضروف سطح مفصل از بین رفته و استخوان های تشکیل دهنده مفصل به یکدیگر جوش میخورند.

اپی فیز قسمتی از استخوان است که بین سطح مفصلی و صفحه رشد قرار دارد. منشا این شبکه از ریشههای عصبی است که عمدتا از بین مهرههای گردن خارج میشوند و خروجی این شبکه هم اعصابی است که چهار عصب ذکر شده مهمترین آنها هستند. درمانهای دستی و روشهای انرژی بخشی به عضلات برای اصلاح تراز لگن / مفاصل ساکروایلیاک به کار برده میشوند. سطح خارجی (سطح گلوتئال) که دارای شکل محدب است و اتصالات عضلات گلوتئال را فراهم می کند. عصب پلانتار خارجی که شاخه ای از عصب تیبیال است. نام شکستگی دو قوزکی Bimalleolar fracture معمولا برای توصیف شکستگی های همزمان قوزک داخلی و خارجی بکار برده میشود.

ارتوز به وسیله ای میگویند که برای حمایت از یک عضو و یا تصحیح تغییر شکلی که در عضو وجود دارد بکار میرود. برای کسانی که این ناهنجاری ، با وجود مراقبت و درمانهای محافظهکارانه، همچنان باعث درد مداوم میشوند، یک عمل جراحی برای اصلاح انحراف شست پا در نظر گرفته میشود. بیمار تا چند هفته پس از انجام عمل جراحی نمیتواند تمام وزن خود را روی طرفی از بدن که تحت عمل جراحی قرار گرفته بیندازد و باید از عصای زیر بغل استفاده کند.

در هر بیمار که علائم ذکر شده را داشت باید رادیوگرافی از ناحیه لگن به عمل آید. رادیوگرافی ساده استخوان بازو در دو نمای رخ و نیمرخ تهیه میشود. در مراجعه به اولین مرکز درمانی بعد از تهیه رادیوگرافی تشخیص شکستگی لگن داده شده و سپس به مرکز ما ارجاع داده شد. ممکن است در هنگام انجام این روش درمانی از یخ نیز برای کاهش درد استفاده شود. مصرف مکملهای ویتامین D نیز میتواند به هرچه قویتر شدن استخوانهای شما کمک کند.

راشیتیسم یا نرمی استخوان، نرم و ضعیف شدن استخوانها در کودکان است که معمولاً به دلیل کمبود شدید و طولانی مدت ویتامین D ایجاد میشود. اسپلینت ها در ضمن کشش ساختارهای بافت نرم و محکم به قرار دادن پنجه در حالت اصلاح شده کمک میکنند. آسیب دیدگی ساعد دست یکی از راجترین دلایل بروز درد شدید استخوان ساعد است .آسیب دیدگی بافت های نرم باعث جداشدن پوست وایجاد چربی در زیر پوست ،سطح پوست وعمق ماهیچه ها ی ساعد واندام های بالایی بدن مانند ساعد،دست و انگشتان میشود به دلیل اینکه این اندام ها یکی از فعال ترین ماهیچه ها دربدن هستند می توانند مستعد هرگونه آسیب دیدگی بر اثر ضربه و استفاده بیش ازحد از این مفصل باشند.

البته حتی استخوانهای سالم مچ دست نیز در صورت شدید بودن ضربه وارده، برای مثال در تصادف خودرو یا افتادن از دوچرخه، میشکند. این بدان معناست که پاهای ما ضربه را دیگر به خوبی جذب نمیکنند و شکستگی استخوان راحتتر رخ میدهد. بیماری های کین باخ در مچ دست، پرتس در لگن، سیور در پاشنه، ازگود اشلاتر در زانو و شوئرمن در ستون مهره را از دسته استئوکندروز ها میدانند. اسکولیوز به معنای انحراف جانبی ستون مهره است. دو تصویر بالا جااندازی شكستگی استابولوم بعد از ریداكشن ستون قدامی را نشان میدهند.

استخوان کنسلوس را استخوان اسفنجی هم میگویند. استخوان اسفنجی به خاطر همین فضاهای خالی، تراكم كمتری داشته و مانند اسفنج متخلخل است. درد در این ناحیه در عین حال ممکن است بر اثر تورم یا اسپاسم نای بروز کند. ابداکشن به معنای دور شدن یک اندام از محور وسط بدن یا دور شدن قسمتی از اندام از محور طولی کل اندام است. وقتی سر پا ایستاده ایم و دو دست را از طرفین به بالا میبریم بطوریکه تنه و دست های ما شکل یک صلیب را به خود میگیرند حرکت ابداکشن را در مفاصل شانه هایمان انجام داده ایم.

استئوکندروز نام دسته ای از بیماری های استخوانی است که قسمت اپی فیز استخوان را درگیر میکنند. داربستها مانند استخوان، به شبکهای به هم پیوسته از منافذ کوچک و بزرگ نیاز دارند که به سلولها و مواد مغذی امکان میدهد تا پخش شوند و به تولید بافت استخوانی جدید کمک کنند. با كلیك بر روی هر كدام از تصاویر زیر میتوان نمای بزرگ تری از آن را مشاهده كرد. که هریک را با شکل توضیح می دهیم. بعد ازانجام این جراحی مچ دست باید برای مدت زمان ۴ تا ۲۰ هفته بی حرکت باشد بسیار مهم است که دراین دوران مچ دست باید درحالت بالا نگه داشته شود و سعی کنیم مفصل بدون کچ را حرکت دهیم، این کار باعث بهبود جریان خون درمفصل، کاهش تورم وتجمع مایع درمفصل وحفظ حرکت مفصل بدون کچ می شود.

در مواردی هم منشا خونریزی خود استخوان است و از محل شکستگی خون خارج میشود. استئوکندروز ها در بچه ها و نوجوانان شایعتر بوده و علت ایجاد آن معمولا قطع جریان خون استخوان است. درد ساق پا یک عارضه رایج میان افراد است و یکی از دلایل آن به کار گیری بیش از حد عضلات می باشد. این تمرین به شل شدن عضلات پایین کمر، عضلات سرینی و رانها کمک کرده و تنش را از روی مفصل خاجی برمیدارد. هرچند جلسات فیزیوتراپی ممکن است در ابتدا همراه با درد بوده و فرآیند آن دشوار باشد، اما این تمرین ها برای بازگشت به حالت عادی لازم است.

به طوری که با کمترین فشار مثلا در حد دولا شدن یا سرفه شکسته می شود. باز شدن حلقه لگن در جلو ممکن است بصورت شکسته شدن راموس های پوبیس یا باز شدن سمفیز پوبیس (محل اتصال دو استخوان بی نام در جلو) باشد. همچنین دیاستاز سمفیز پوبیس پس از جااندازی به توسط دو پلاك بازسازی و دررفتگی مفصل ساكروایلیك راست به توسط دو پیچ ایلیوساكرال فیكس شده اند. همچنین حرکات مچ دست دچار محدودیت میشود. اگر دردی که شبیه شین اسپلینت به نظر میرسد بهتر نشود، ممکن است در استخوان ساقتان دچار ترک کوچکی شده باشید. حال اگر دوباره شروع با باز کردن آرنج کنیم بطوریکه در نهایت ساعد و بازو در امتداد هم قرار گیرند این حرکت را اکستنشن میگویند.

دیدگاهتان را بنویسید